niedziela, 28 czerwca 2020

25.06 Turbacz

Trasa: Nowy Targ Kowaniec – Bukowina Waksmundzka – Turbacz

Powracam do pisania bloga po gigantycznej przerwie, o której wszyscy wiemy czym była spowodowana: pandemią koronawirusa. Gdy ostatnim razem pisałem relację z pierwszej beskidzkiej wycieczki w 2020, ostatniego dnia stycznia, w życiu bym nie przypuszczał że coś takiego się wydarzy i namiesza tak bardzo na świecie. Chyba dla każdego z nas to był trudny czas, a ci którzy – tak jak ja – uwielbiają spędzać czas na łonie natury, musieli szczególnie boleśnie odczuć okres prawie trzech tygodni w kwietniu, kiedy nie było wolno nawet pójść do parku czy lasu. Góry w tym czasie „odpoczęły” od ludzi.

Od końca kwietnia stopniowo luzowano restrykcje, ale mieszkając w Warszawie nie miałem jeszcze odwagi, żeby zdobyć się na wypad w góry na południe Polski. Wiele godzin w pociągu bądź autobusie, w trakcie których mógłbym się zarazić... Po prostu bałem się, ale z czasem ten strach przechodził. W czerwcu przestałem się izolować, zacząłem dużo wychodzić na miasto u siebie w Warszawie, spotykać się znów z ludźmi. I razem z dwójką przyjaciół, którzy akurat mieli wolne od pracy/studiów w ostatnich dniach czerwca, wpadliśmy na pomysł, aby wspólnie w tym czasie pojechać w góry :)

No i dlatego piszę do Was dziś z Rabki-Zdroju, a dokładniej z pogranicza Rabki-Zdrój i Chabówki, gdzie przebywamy od kilku dni. Moi towarzysze wyjadą pojutrze, a ja zostaję jeszcze kolejne kilka dni. Pracuję zdalnie i muszę tu spędzać sporo godzin przed komputerem, ale i tak jest cudownie! Spokój, piękne widoki za oknem i świeże górskie powietrze. W takich warunkach pracuje się o wiele przyjemniej. Przyjechaliśmy na południe Polski w czwartek, ale pierwszą noc spędziliśmy nie w Rabce, tylko w schronisku na Turbaczu w Gorcach. W tym wpisie opiszę nasz pierwszy dzień w Gorcach i moją pierwszą górską wyprawę po wielomiesięcznej przerwie, a jednocześnie moją pierwszą w życiu wyprawę w Gorce.

Przed południem w czwartek przyjechaliśmy do Nowego Targu, a około południa dojechaliśmy miejskim autobusem do dzielnicy Kowaniec, z której startują dwa szlaki na Turbacz – zielony i żółty. My wybraliśmy zielony. Co to było za wspaniałe uczucie znaleźć się na górskim szlaku! Coś, co jeszcze pół roku temu zdawało się oczywistością... a teraz chyba wszyscy doceniamy to jeszcze bardziej, po tym jak przez pewien czas te góry zostały nam przymusowo zabrane. Moje pierwsze zdjęcie z tej trasy przedstawia typową górską kapliczkę i myślę, że to bardzo odpowiednie – bo naprawdę było za co dziękować Matce Bożej, że nasz kraj w tym czasie nie został zbyt mocno dotknięty pandemią i dzięki temu możemy teraz znów mieć swobodę.


Kolejne zdjęcie z szlaku również o tematyce religijnej: pomnik i kapliczka ku czci św. Maksymiliana Kolbe.


Z jednej strony cieszyłem się niesamowicie z obcowania z górami po długiej rozłące, ale z drugiej byłem w fatalnej kondycji fizycznej, a do tego na plecach miałem ciężki plecak, m.in. z laptopem który był konieczny do mojego zdalnego nauczania. Bardzo się namęczyłem na tym podejściu na Turbacz. Na szczęście czasu mieliśmy pod dostatkiem i mogliśmy robić sobie częste przerwy. Szlak prowadził lasem, od czasu do czasu przecinając malownicze polany i hale. Ponieważ to były południowe stoki Gorców, panoramy były przede wszystkim na Tatry. Ależ się za takimi panoramami stęskniłem! Na zdjęciach może Tatry nie wyszły bardzo wyraźnie, ale przynajmniej w ogóle je widać.



Pojawiły się również panoramy na Jezioro Czorsztyńskie:


Kolejna przydrożna kapliczka – ta z kolei upamiętnia walczących w Gorcach żołnierzy AK.


Niedługo po 16:00 osiągnęliśmy nasz cel, czyli schronisko na Turbaczu. Z każdej strony schronisko jest otoczone pięknymi panoramami, ale mi osobiście najbardziej spodobała się ta od wschodu, tam gdzie Główny Szlak Beskidzki biegnie dalej w stronę Beskidu Sądeckiego.


Nocleg na Turbaczu był trochę drogi jak na górskie schronisko – 80zł od osoby. Ale nie narzekaliśmy, bo mieliśmy tam wygodne łóżka i ogólnie naprawdę dobre warunki. Resztę dnia spędziliśmy na wypoczynku, w tym także na spaniu (bo wstaliśmy o 4 rano, aby wyjechać z Warszawy, więc czuliśmy się trochę przez to rozbici). Około 20:30, gdy moi towarzysze smacznie sobie spali, wyszedłem obejrzeć zachód słońca. Aura w tym czasie znacznie się zmieniła – zamiast słonecznej popołudniowej sielanki widocznej na poprzednim zdjęciu, od wschodu napływały ciężkie burzowe chmury. Przewalając się nad Gorcami i podświetlane przez zachodzące słońce, wyglądały bardzo spektakularnie!





Przeszedłem się kawałeczek na północną stronę schroniska, gdzie pomiędzy drzewami widać było Halę Turbacz i Czoło Turbacza, a także zachodzące słońce.





Nieczęsto mam okazję być w górach na zachodzie słońca. Choć ten był nieco ograniczony przez drzewa, i tak był przepiękny. Wróciłem do schroniska ciesząc się na wschód słońca, który mieliśmy w planach obejrzeć następnego ranka. Burze ostatecznie rozpadły się nad Gorcami, noc stała się bezchmurna i gwiaździsta, więc czuliśmy że będzie co oglądać nazajutrz o 4:35 :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz