Trasa: Wędrynia - Nydek - Gora - Czantoria Mała - Czantoria Baranowa - Na Łazie - Leszna Górna
Ponieważ mój tydzień pracy wygląda trochę niestandardowo, w przeciwieństwie do większości Polaków nie miałem długiego weekendu na Boże Ciało, za to miałem wolny poniedziałek, następny dzień po tym weekendzie. Dlatego mój dwudniowy wyjazd w góry przypadał na niedzielę i poniedziałek. O ile w niedzielę jeszcze napotkałem sporo turystów na szlakach i na drogach dojazdowych w góry, o tyle w poniedziałek miałem góry praktycznie na wyłączność i poza zabudowanymi obszarami nie spotkałem ani jednej osoby!
Moja poniedziałkowa wyprawa powiodła mnie w mój ukochany Beskid Śląski, po którym tyle chodziłem w tych latach gdy byłem mieszkańcem Bielska-Białej. Z Krakowa pojechałem prosto do Cieszyna, gdzie przeszedłem na czeską stronę i dalej pojechałem lokalnym pociągiem do Wędryni. W Czeskim Cieszynie pozytywnie zaskoczyła mnie obecność wystawy promującej region z którego pochodzę, czyli Pomorze Wschodnie :)
Początkowa część mojej trasy wiodła lokalnymi asfaltowymi drogami, aż dołączyłem do zielonego szlaku Bystrzyca-Nydek. Było gorąco, słonecznie i ogólnie sielankowo.
Było to moje drugie przejście zielonym szlakiem, lecz całkowicie odmienne od pierwszego. Za pierwszym razem (opisanym w poście z 8 grudnia 2017) panowały warunki zimowe i zgubiłem szlak. Tym razem nie przegapiłem punktu, w którym szlak z szerokiej leśnej drogi skręca nagle w wąziutką, mocno zarośniętą ścieżynkę, i dzięki temu zaliczyłem szlak w całości. Natomiast przy słonecznej pogodzie mogłem ujrzeć więcej malowniczych widoków niż poprzednio.
Tak wygląda w pewnym momencie szlak - nic dziwnego, że poprzednim razem go zgubiłem...
Wyjątkowo piękny jest odcinek tuż przed Nydkiem, gdy szlak wychodzi z lasu i na około roztaczają się rozległe panoramy na pasmo Czantorii i inne okoliczne góry.
W centrum Nydka minąłem zabytkowy drewniany kościół. Wtedy niebo było bezchmurne i nie spodziewałem się, że to będzie moje ostatnie zdjęcie wykonane przy dobrej pogodzie...
Zatrzymałem się w Nydku dosłownie na pół godziny, aby zjeść lekki obiad. Tyle czasu wystarczyło, aby niebo z bezchmurnego nagle przeszło w całkowicie zachmurzone i to bardzo ciężkimi, groźnymi chmurami. Byłem zaskoczony - wiedziałem że później tego dnia pogoda miała się załamać, ale nie spodziewałem się że nastąpi to tak wcześnie (była zaledwie 13:30) i tak błyskawicznie. Gdy szedłem dalej asfaltową drogą z Nydka w stronę osady o nazwie Gora, przy granicy z Polską, fotografowałem góry w diametralnie innych okolicznościach.
Przekroczyłem granicę z Polską i rozpocząłem podejście na mój główny cel tego dnia, czyli Czantorię Małą. Najpierw szedłem tzw. Szlakiem Partyzanckim, który od granicy doprowadził mnie do czarnego szlaku nieco poniżej szczytu. Poprzednio szedłem tym szlakiem 6 kwietnia 2019 w tym samym czasie, gdy odbywał się na nim bieg górski. We wpisie z tamtej wycieczki jest zdjęcie pomnika upamiętniającego poległych partyzantów, który wtedy był w fatalnym stanie i nie dało się z niego nic odczytać. Od tego czasu na całe szczęście odrestaurowano pomnik.
Wkrótce po tym, gdy minąłem pomnik, usłyszałem pierwsze grzmoty burzy. Miała przyjść dopiero wieczorem, a tymczasem nadeszła już o 14:30... Dlatego resztę podejścia na Czantorię Małą pokonałem bardzo szybko, nie robiąc zdjęć, a potem natychmiast skierowałem się w dół żółtym szlakiem do obrzeży Ustronia. Moje zejście nim zamieniło się w bieg, gdy grzmoty zbliżały się coraz szybciej, a od strony Czech nadchodziło coś takiego...
W samą porę przed uderzeniem burzy dotarłem do miejsca biwakowego w Czantorii Baranowej - tuż obok punktu, w którym zaparkowaliśmy niedawno podczas wycieczki 4 czerwca na Czantorię Wielką. Przeczekałem burzę pod wiatą. Padało bardzo mocno, a grzmotów i błysków było dużo, ale widziałem niejedną znacznie gorszą burzę w życiu. Po upływie mniej więcej pół godziny przeszła na wschód, nad pasmo Równicy.
Po uspokojeniu się pogody mogłem kontynuować wędrówkę. Moim celem była pętla autobusowa w Lesznej Górnej, a zamierzałem tam dojść nieco okrężną trasą: ulicą Jelenica do przysiółka Na Łazie, potem ścieżką dydaktyczną do zielonego szlaku w Lesznej Górnej, zielonym szlakiem pod Tuł, i na koniec asfaltową drogą w dół do pętli autobusowej. Ostatnio coraz bardziej lubię odkrywać takie "boczne dróżki" poza utartym szlakiem :) Do Lesznej Górnej zejścia i podejścia były bardzo łagodne, ogólnie takie mało górskie, a teren raczej pagórkowaty.
Przed Leszną Górną czekało mnie odrobinkę stromsze podejście po asfalcie ulicą Budzin, a dalej rozległe widoki na Czantorię Małą, Tuł oraz czeski Ostry Vrch.
Niestety od Czech nadchodziła kolejna burza, i do tego aktywniejsza elektrycznie od poprzedniej. Widziałem coraz częstsze pioruny bijące w szczyty Beskidu Morawsko-Śląskiego. Jeszcze tylko parę zdjęć gór pod groźnymi chmurami i rzuciłem się biegiem w dół.
Jeszcze bardziej od piorunów przestraszył mnie widok ognia na jednym ze wzgórz po czeskiej stronie granicy. Ogień miał kształt słupa i wyglądało to tak, jakby zapaliło się samotne drzewo od pioruna. Przypuszczam jednak, że pożar nie mógł trwać dużo, ponieważ wkrótce potem lunął ulewny deszcz więc na pewno go zgasił. A ja akurat gdy zaczynał się największy deszcz dobiegłem do wiaty przystankowej w Lesznej Górnej i mogłem suchy i bezpieczny oczekiwać tam na busa. Nie takimi przygodami miała zakończyć się ta wyprawa... ale i tak było w górach pięknie, jak zawsze. Po tej wycieczce musiałem niestety wracać do Warszawy - ale tego lata mam jeszcze sporo górskich planów :)